Çay Demleme

Çay Nasıl Demlenir?

Çay bilinen en yaygın ve en eski sıcak içeceklerden biridir. Dünyanın hemen her yerinde tüketilmektedir. Ülkemizde siyah çay gün boyunca tüketilen ve kendimize özgü demleme ve sunum usulleri oluşmuş bir kültür haline gelmiştir.

Gerek kullanılan demliğin malzemesi gerekse de çayın yapım aşamaları açısından çay demlemenin birçok yöntemi bulunur. Yaygın olarak çaydanlık, genellikle iki kısımdan oluşur; üst kısımda demlenen çayın bulunduğu “demlik” olarak adlandırılan küçük kısım, ve altında da sıcak suyun içinde hazır bulundurulduğu büyük alt kısım. Metal ve porselen demlikler yanında artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektronik çaydanlıklar da son derece yaygınlaşmıştır.

İyi Çay Nasıl Demlenir?

İyi çay yapmanın bazı önemli püf noktaları bulunur. Malzemeler ve yapım aşamaları şu şekildedir:

Çay Nasıl Demlenir
Çay Nasıl Demlenir

Malzemeler:

1- 10 bardak çay için (25 gram siyah çay)

2- Su

3- Porselen demlik ve çaydanlık

Çay Yapılış Aşamaları

1- Kireçsiz su kullanın: Musluk suyu kireç ihtiva eder. İyi çay elde etmek için ya önceden kaynatılmış su ya da arıtma suyu kullanın. Damacana suyu da kullanabilirsiniz.

2- Kaliteli çay kullanın. Çayın saklama koşulları da en az kalitesi kadar önemlidir.

3- Porselen demlik kullanın; bu sayede çayın aromasını tam olarak alabilirsiniz.

4- Öncelikle suyu çaydanlıkta kaynatırken küçük boş demliği üzerine koyarak ısınmasını sağlayın.

5- Sonra çaydanlıktaki su kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve ideal demleme ısısına ulaşması için bir süre bekleyin. (Suyun fokurdaması tamamen bitmiş olmalı). Kaynama noktasında eklenen çayda acı bir tat oluşur.

6- Porselen demliğe dinlenen sıcak suyu aldıktan sonra çayı onun üzerine ilave etmeliyiz. Her çay bardağı için 2 çay kaşığı yani 2 gram siyah çay eklenir. Diğer türlü önce çayı demliğe koyup üzerine sıcak su eklemek çayın haşlanmasına neden olur.

7- Çayı demledikten sonra demliği çaydanlığın üzerine alıp, kısık ateşte 15-20 dakika demlenmeye bırakın.

8- Bu sürede porselen çaydanlığın deliğini bir peçete yardımıyla kapatabiliriz. Böylece çayın o güzel aroması uçup gitmez.

9- Çayın demlenmesi esnasında siyah çay yavaşça yüzeyden dibe doğru inerek dibe çökerken, aromasını suya bırakır.

10- Süre dolduğunda demliğin kapağını açarak çayın dibe çöktüğünü görünce çayınız artık servise hazırdır. İster çay bardağında ister porselen fincana döküp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir