Molehiya Tarifi: Kıbrıs Yemekleri: Tavuklu Molehiya Yemeği

Molehiya Tarifi: Tavuklu Molehiya Yemeği

Molehiya veya molohiya kuzey afrika ve orta doğu mutfaklarında yaygın olarak kullanılan bamyagiller ailesine ait bitki olup taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilir. İlk hasat anında pişirildiğinde tadı ve dokusu ıspanak bitkisine benzer. Kurutulduğunda ise tadı çok lezzetli; kokusu ise muhteşemdir.

Tarihte bu eşsiz bitkinin şahlara, krallara, maliklere sunulduğu rivayet edilir. Hatta Mısır kraliçesi Kleopatra’nın güzelliğinin sırrının bu çok besleyici ot olduğu söylenir. Molehiyanın sağlığa faydaları düşünüldüğünde tarihsel olarak bu bitkiye yönelik ilginin nedeni anlaşılabilir.

Molehiya bitkisi Türkiye’de maalesef pek yaygın değildir. Molohiya tüketimi yapılan ülkemize en yakın coğrafya ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhriyeti’dir. Öyle ki, Kıbrıslı Türklerin her pazar geleneksel olarak molehiya yemeği pişirirler. Kıbrıs’ta molehiya yemeği kırmızı et veya tavuk eti ile pişirilir ve pirinç pilavı ile servis edilir.

Tavuklu Molehiya Yemeği Nasıl Yapılır?

Molehiya yemeği, molohiya bitkisinin kurutulmuş yapraklarından yapılan etli bir yöresel Kıbrıs lezzetidir. Molohiya yemeği dana, kuzu veya tavuk eti kullanılarak yapılabilir. Bu tarifimizde tavuklu molehiya yemeği yapımını anlatacağız. Kıbrıs usulü molehiya yemeği yapmak için gerekli malzemeler ve yapım aşamaları şu şekildedir:

Tavuklu Molehiya Yemeği

Malzemeler

  • 150 gr. kurutulmuş molehiya
  • 4 iri parça tavuk eti
  • 2 adet kuru soğan
  • 5 diş sarımsak
  • 3 adet domates
  • 2 adet limon
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 1 yemek kaşığı tuz

Molehiya Yemeği Yapım Aşamaları

Molehiya Yemeği Tarifi

1- İlk olarak 150 gr. kurutulmuş molehiya yaprağı geniş bir kaba alınarak üzerine sıcak su eklenir. ( Hem kurutulmuş molohiya yapraklarının yıkanması hem de ıslanarak yumuşaması sağlanır.) 20 dakika bekletilir.

2- Bu arada yemeğin diğer hazırlık aşamaları tamamlanır. 2 adet soğan ve 3 adet domates ince ince doğranır.

3- 5 diş sarımsak kıyılır, kenara alınır.

4- Molohiya otu bamyagil familyasına ait oldğu için mutlaka bamya gibi limon katılarak pişirilmesi gerekir; aksi taktirde bamyada olduğu gibi sümüklenir. Bu nedene 2 adet limon suyu sıkılarak kenara alınır.

5- Tavuk etlerinin kızartılması için yaklaşık 1 çay bardağı sıvıyağ derin bir kızartma tenceresi veya tavaya alınarak iyice kızdırılır. Tavuk etleri altlı üstlü kızgın yağda kızartılır.

6- Tavuk etleri istenen şekilde kızarınca başka bir kaba alınır.

7- Molehiya yemeğini pişirilecek tencereye tavuk etlerinin kızartılan tavadaki tavuk aromalı yağdan yaklaşık 5 yemek kaşığı alınır. Kızdırılan yağa sarımsaklar eklenir. Biraz pişirildikten sonra soğanlar eklenir ve kavrulur.

8- Soğanlar yumuşayınca ince doğranan domatesler eklenir ve domatesler pişene kadar kavrulur.

9- Domatesler de pişince 2 yemek kaşığı salça eklenir ve kavrulur.

10- Artık molehiya yapraklarını ekleyebiliriz. Bunun için suda bekletilen molehiya yaprakları elle sıkılarak veya süzgeç kullanılarak başka bir kaba alınır.

11- Yıkanıp süzülen molohiya yaprakları yemeğe alınır. Üzerine sıcak su eklenerek karıştırılır. 10 dakika kadar kaynatılarak malzemelerin özdeşleşmeleri sağlanır.

12- Tuz, limon ve kızartıp kenara aldığımız tavuk etleri eklenir.

13- Kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirilerek ocaktan alınır.

14- Arzu edenler ateşten alındığında üzerine zeytinyağı gezdirebilir.

15- Tavuklu molehiya yemeği yöresel olarak pirinç pilavı ile servis edilir. Yemek bekledikçe tadı ve kokusu daha da güzelleşir. Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir