Zeytin Nasıl Yapılır

Zeytin Nasıl Yapılır: Siyah Zeytin Tarifi

Zeytin, Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Salamura edilmiş siyah zeytin özellikle Türk kahvaltı sofralarının her zaman baş köşesinde yer almıştır.

Çok uzun yıllar boyunca yaşayabilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinin olgunlaşmamış hali yeşil, hasat zamanı siyah renge dönüşür. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan siyah zeytin güçlü bir antioksidan ve önemli bir enerji kaynağıdır.

Tıpkı yeşil zeytinde olduğu gibi siyah zeytinin de taze hali çok acıdır. Taze zeytini lezzetlendirmek için fermente etmek gerekir. Bugünkü yazımızda siyah sele zeytin yapım aşamalarını anlatacağız. Böylelikle kilerimizde kış boyunca yetecek kadar siyah zeytinimiz mevcut olacak. Siyah zeytin yapımı için gerekli malzemeler ve yapım aşamaları şu şekildedir:

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 3 kg siyah zeytin
  • 360 gram kaya tuzu
  • Uygun bir kavanoz veya pet şişe

Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

1- Tuzun temizleyici özelliği bulunsa da, zeytinler olgunlaşırken bazı zirai mücadele ilaçlarına maruz kalmaktadır. Bu yüzden zeytinlerin salamura öncesi yıkanıp kurulanması tavsiye edilir.

2- Önemli bir diğer nokta sadece sıkı, sert ve tamamen sağlıklı zeytinlerin salamura işlemine dahil edilmesidir. Ezik veya çürük zeytinler zamanla sağlıklı zeytinlere de nüfuz edip onların da bozulmalarına sebep olur. Bu yüzden zeytinlerin içinde bulunan ezik ve çürük zeytinlerin kenara ayrılması önemlidir.

3- Yıkayıp kuruttuğumuz ve özenle seçtiğimiz 3 kilogram siyah zeytini uygun kavanoza veya 5 litrelik pet şişelere koymamız gerekir. Ama bunun için zeytin katmanı belli kalınlığa ulaştıkça 1 kaşık kaya tuzu eklenir. Yani 2-3 cm siyah zeytin katmanı oluşunca hemen 1 kaşık kaya tuzu ilave ederiz. Böylece kaya tuzu kavanoz veya pet şişenin her noktasına nüfuz edebilir.

4- Zeytinleri kaba aktarmayı bitirdiğimizde kalan bütün kaya tuzunu yüzeyine döküp kapağı kapatılır. Ve tuzun kavanozun veya pet şişenin her yönüne eşit ve dengeli dağılması için güzelce karıştırılır.

5- İçindeki zeytinlerin lezzetlenmeleri için bu kavanozun veya pet şişenin yaklaşık 1 ay boyunca 2 günde bir kez iyice çalkalanmaları gerekir.

6- Zamanla eriyen kaya tuzu siyah zeytini lezzetlendirir.

7- 1 ay sonra siyah zeytin salamura zeytinleriniz yenmeye hazır hale gelecektir.

8- İstediğiniz şekilde limon, kekik, pul biber, nane ve zeytin yağı ile birlikte soslayıp servis edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir