Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Yeşil Zeytin: Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytin tüm Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz için de son derece önemli bir kahvaltılık. Zeytinin ham hali olan yeşil zeytin de faydaları saymakla bitmeyen bir besin, özellikle yüksek A vitamini içermesi nedeniyle ayrıca tüketilmesi gereken bir besindir.

Salamura yeşil zeytin kırma veya çizik zeytin olarak kurulabilmektedir. Biz bu yazımızda kırma zeytinin nasıl yapıldığını anlatacağız. Kırma zeytin yapımında gerekli malzemeler ve yapım aşamaları şu şekildedir:

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil zeytin nasıl yapılır

Malzemeler

  • 2 kg yeşil zeytin
  • 1 su bardağı kaya tuzu
  • 8 su bardağı su
  • 1 fincan zeytinyağı

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

1- İlk önce salamura suyumuzu hazırlayalım. Kaya tuzuna ait ölçü kabı ne ise, aynı ölçü kabından 8 katı kadar su kullanıyoruz. 2 kg yeşil zeytin için 1 su bardağı kaya tuzu ve 8 su bardağı su yeterli olacaktır. Salamura suyumuzu hazırlamak için 1 ölçek tuzumuzu, 8 ölçek suyun bulunduğu kaba ekleyerek tamamen eriyinceye kadar karıştıralım.

2- Zeytinlerimizi tek tek bir kavanoz, tokmak veya bir parça taş parçası yardımıyla kırarak derin bir kapta hazırladığımız suya bırakalım. Böylelikle zeytinlerin kararmasını önlemiş oluruz.

3- Zeytinlerin kırılması tamamen bitene kadar suda bekleyen kırılmış zeytinler acısını suda bırakır.

4- Zeytinleri bir süzgeçe aktararak acı suyundan arındıralım.

5- Zeytinlerimizi kavanozlara aktararak önceden hazırladığımız tuzlu salamura suyunu bu kavanozlara aktaralım. Bu aşamada kavanozu tamamen tuzlu su ile doldurmamaya dikkat edelim çünkü üzerine zeytinyağı ekleyeceğimiz için yaklaşık 1 cm kalınlığında boşluk bırakarak zeytinyağı için pay bırakalım.

6- Zeytinlerin bozulmasını önlemek amacıyla oksijenle bağlantısını kesmemiz gerek. Bu nedenle kavanozları kapatmadan yaklaşık 1 cm kalınlığında zeytinyağı ile dolduralım.

7- Kavanozların kapaklarını kapayıp ışık almayan serin ve kuru bir yerde 1 ay süreyle bekletelim.

8- Bu süre içinde tuz zeytine geçeceği için yenmeye hazır hale gelecektir.

9- Kırma zeytini isteğe bağlı olarak limon, sarımsak, zeytinyağı, kekik ve pul biber ilave ederek servis edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir