Taze Fasulye Kurutma

Taze Fasulye Nasıl Kurutulur?

Sağlıklı ve lezzetli olması nedeniyle, fasulye hiç şüphesiz yaz aylarında en çok tüketilen sebzelerin başında gelir. Bu lezzetli sebzeyi yaz aylarında olduğu gibi kışın da tüketebilmenin bir yolu var; kurutmak. Bu yazımızda taze fasulyeyi iki farklı yöntemle nasıl kurutulduğunu öğrenebilirsiniz. Böylece kilerinizi kışın tüketebileceğiniz kurutulmuş fasulye ile şenlendirebilirsiniz.

Taze fasulyeyi kurutmak için en ideal ay Ağutos ayıdır. Bu ayda takip eden aylara kıyasla daha kısa sürede kuruyacaktır. Pastırma sıcaklarını da Ağustos ayında fırsat bulamayanlar için fasulye kurutmak için değerlendirebilirsiniz.

Taze fasulye nasıl kurutulur
fasulye nasıl kurutulur

Malzemeler:

  • Taze fasulye (Her bir yöntem için 1’er kilo olmak üzere) (2 kg)
  • İğne – iplik
  • Temiz bez

Fasulye Nasıl Kurutulur?

Yöntem 1: Taze Fasulyeleri Beze Sererek Kurutma Yöntemi

Bu yöntemde fasulyelerin uçları temizlendikten sonra fasulyeler yaklaşık 3 cm uzunluğunda kırılır. Kırılan fasulyeler temiz bir beze yayılır. Güneş alan bir balkon veya terasta kurumaya bırakılır. Ara sıra karıştırılarak fasulyelerin her tarafının güneş alması sağlanır.

Ağustos ayı taze fasulye kurutmak için en ideal mevsimdir. Çünkü hem taze fasulyenin en bol ve en lezzetli sezonudur; hem de sebze kurutmaya elverişli sıcaklar bu ayda kendini gösterir. Türkiye’nin kuzey-güney bölgeleri sıcaklık farkları göz önünde bulundurulduğunda, taze fasulye sıcak bölgelerimizde nispeten daha kısa sürede kurur.

Yöntem 2: Taze Fasulyelerin İpe Dizilerek Kurutma Yöntemi

Bu yöntemde taze fasulyelerin uçları temizlendikten sonra fasulyeler yaklaşık 6 cm uzunluğunda kırılır. Uzunca bir naylon ip iğneye geçilir. Kırılan fasulyeler tek tek iğneden geçirilerek naylon ipliğe dizilir. Nispeten daha sağlam olduğu için naylon iplik tercih edilir. Dizilme işlemi tamamlandıktan sonra iğne iplikten çıkartılır ve ipliğin iki ucuna düğüm atılır. Elde edilen fasulye halkası balkonda veya terasta duvara veya uygun bir yere asılarak güneşte kurumaya bırakılır.

Fasulyelerin kuruma işlemi tamamlandıktan sonra ipten çıkarılır ve pazen bir beze konarak kilere kaldırılır. Kışın soğuk günlerinde fasulye lezzetinin keyfini kurutulmuş fasulyeleriniz ile doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir