Makarna Salatası Nasıl Yapılır

Makarna Salatası Tarifi: Yoğurtlu Makarna Salatası Nasıl Yapılır

Makarna salatası, hem salatalarımızı hem de makarna tariflerimizi çeşitlendirilen sevilen lezzetlerimizdendir. Pratik, leziz, doyurucu ve eğlenceli tabaklar hazırlamamızı sağlar. Bazen başlı başına ana yemek, bazen de ana yemek yanında garnitürlü salata olarak servis edilebilir.

Makarna Salatası Nasıl Yapılır

Makarna salatası yapmak son derece kolaydır. Sadece 15 dakika içinde ve evdeki malzemeleri kullanarak son derece lezzetli makarna salatası yapabilirsiniz. Bugünkü tarifimizde yoğurtlu makarna salatası yapılışını anlatacağız. Yoğurtlu makarna salatası yapmak için gerekli malzemeler ve yapım aşamaları şu şekildedir.

Makarna Salatası

Malzemeler

  • 250 gr. fiyonk makarna
  • 1 kase yoğurt
  • 4 adet salatalık
  • 4 adet havuç
  • 5 adet kornişon turşu
  • 3 yemek kaşığı mayonez
  • 3 diş sarımsak
  • 5 yemek kaşığı mor lahana turşusu
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 litre su

Yoğurtlu Makarna Salatası Tarifi

Yoğurtlu Makarna Salatası Tarifi

1- İlk olarak makarna haşlamak için 1 litre su bir tencereye alınır ve kaynamaya bırakılır.

2- Su kaynadıktan sonra makarna eklenir ve makarnalar tamamen pişinceye kadar kaynatılır.

3- Pişen makarna bir süzgeç yardımıyla süzdürülür ve kenara alınır.

4- Makarnamız soğurken biz salata malzemelerini hazırlamaya başlayabiliriz. Bunun için 4 adet havucun kabukları soyulur, uçları bıçakla kesilir ve rendelenir.

5- Rendelenen havuçlar rengi solana kadar kavrulur. Bunun için yapıştırmaz tavanın için 1-2 kaşık sıvıyağı alınır. Rendelenen havuçlar kızdırılan yağa eklenir, tuz katılır ve rengi değişene kadar pişirilir. Pişen havuçlar uygun bir kaba alınarak kenara alınır.

6- 4 adet salatalığın kabukları soyulur, uçları kesilir ve rendeden geçirilir. Salatalık rendelendikten sonra çok sulanan bir besin olduğundan suyunu süzmek gerekecektir. Bunun için rendelenen salatalıklar bir süzgece alınır ve avuç içine alınıp sıkılarak suyunun çıkması sağlanır. Bu şekilde fazla suyu atılan rendelenmiş salatalıklar kenara alınır.

7- 5 kaşık mor lahana turşusu bir kaba alınarak üzerine yaklaşık 3 yemek kaşığı yoğurt eklenerek karıştırılır. Yoğurda karıştıkça mor lahana turşusunun rengi pembe rengine döner. (Mor lahana turşusu yapımı ile ilgili tarifimize bu linkten de ulaşabilirsiniz.)

8- Kornişon turşuların uçları çıkarılır ve küp küp doğranır.

9- 3 diş sarımsak rendesi ve 3 yemek kaşığı mayonez yoğurda eklenir ve karıştırılır.

10- Yoğurt, mayonez ve sarımsak karışımı kornişon turşu parçacıkları ile birlikte soğutulan haşlanmış makarnaya eklenir ve karıştırılır.

11- Kelepçeli kek kalıbına yoğurtlu karışımın yarısı eklenir. İyice yayılarak eşit şekilde kek kalıbının tabanına serilir. Kaşığın tersi ile bastırılarak düzleştirilir.

12- İkinci kat olarak pişmiş havuç rendesi aynı şekilde yoğurtlu makarnanın üstüne yayılır. Yine kaşığın tersi ile bastırılarak düzeltilir.

13- Üçüncü kat olarak salatalık rendesi eklenir. Homojen olarak yayılması sağlanır ve kaşığın tersi ile bastırılarak düzeltilir.

14- Yoğurtlu makarna karışımının geri kalanı salatalık katının üzerine eklenir. Eşit şekilde yayılır ve kaşığın tersi ile bastırılarak düzleştirilir.

15- Son kat olarak kalıbın kenarlarına yaklaşık 5 cm kalınlığında havuç serilir, ortası boş bırakılır. Havuç eklenen kenarın üzerine kaşığın tersiyle baskı uygulanarak düzeltilir.

16- Son katın boş bırakılan ortasına yoğurtlanan mor lahana turşusu eklenir. Ortada düzgün bir daire oluşturularak şekilde düzeltilir ve kaşığın tersi ile bastırılarak düzleşmesi sağlanır.

17- Buzdolabına alınır ve yaklaşık 4 saat buzdolabında dinlendirilir.

18- Süre sonunda kelepçeli kek kalıbının kelepçesi açılır ve kalıp açılarak salatadan çıkartılır.

19- İstenen şekilde dilimlenerek servis edilir. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir