Sigara Böreği Tarifi

Sigara Böreği Tarifi: Patatesli Sigara Böreği

Sigara böreği Türk mutfağına özgü otantik hamurişi lezzetlerimizdendir. Bütün diğer böreklerde olduğu gibi iç harcı tercihe göre değişiklik gösterebilir. Genellikle ara sıcak olarak servis edilse de kahvaltılarda da sıklıkla tercih edilir.

Patatesli sigara böreğinin iç harcında haşlanmış patates kullanılarak yapılan sigara böreği türüdür. Patatesli sigara böreği yapmak için gerekli malzemeler ve yapım aşamaları şu şekildedir:

Sigara Böreği (Patatesli)

Malzemeler:

4 adet hazır yufka, 500 gram haşlanmış patates, 1 bağ ince kıyılmış maydanoz, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı pulbiber, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı tuz, kızartmak için sıvıyağ, ve ruloları yapıştırmak için 1 kase su

Patatesli Sigara Böreği Yapılışı

1 – İlk olarak iç harcımızı hazırlayalım. Patateslerimizi iyice yıkayarak haşlayalım. Kabuklarını soyalım

2- Sonra bir ezici yardımıyla haşlanan patatesleri pürüzsüz olana kadar ezelim.

3- Patatesler iyice ezilince, içine 1 bağ kıyılmış maydanoz, 1 adet yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı pulbiber ve 1 tatlı kaşığı kimyon ilave edip karıştıralım.

4- İç harcımızı tamamen homojen hale gelinceye kadar karıştıralım.

5- Yufkalarımızı üçgen şeklinde kesmek için geniş bir masa veya tezgahın üstüne üstüste gelecek şekilde yayalım. 12 eşit parçaya bölmek için önce dört eşit parçaya böldükten sonra her bir çeyrek yufkayı da üç eşit parçaya bölelim. Üçgen yufkaları üst üste koyalım.

6- Üçgen yufkalarımızı çalıştığımız tezgah veya masanın üstüne geniş tarafı önümüzde olacak şekilde koyalım.

7- İç harcımızdan yaklaşık 1 kaşık kadar alıp üçgen yufkamızın geniş kısmına boydan boya yayalım. İç harcı kendi damak zevkimize göre biraz fazla veya az olabilir.

8- Patatesli sigara böreği diğer sigara böreklerinden farklı olarak yufkaya yapışacağından kenarlarını ayrıca kıvırmamıza gerek bırakmaz. Böylelikle daha ince sigara börekleri sarma fırsatı sunar. Ancak isteyen kenarlarını kıvırarak da sarabilir.

9- İç harcımızı üçgen yufkanın geniş kısmına eşit olarak dağıttıktan sonra üstünü kapatarak yavaş yavaş sıkı şekilde saralım. Üçgen yufkanın dar ucuna 2-3 cm kala bu kısmı suya batırarak ıslanmasını sağlayalım. Böylelikle uç kısmı ıslanarak tutkal görevi görecektir.

10- Bütün yufkalarımızı aynı şekilde sarıp bitirelim.

11- Kızgın yağda altlı üstlü iyice kızarana kadar kızartalım.

12- Altına peçete serilmiş bir servis tabağına alarak fazla yağını sızmasını sağlayalım.

13- Patatesli sigara böreklerini sıcakken servis yapalım. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir